Weekend majowy w gminie Osięciny

W panoramicznym skrócie przedstawiamy wydarzenia, które dotychczas miały miejsce w naszej gminie w okresie weekendu majowego.

30 kwietnia na sali gimnastycznej budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Osięcinach odbył się turniej piłki siatkowej o puchar Rady Gminy, w którym udział wzięły drużyny z KPP Radziejów, Ziemowit Old Boy oraz Powałkowic. Podczas rozgrywek zwycięskim zespołem okazała się Komenda Powiatowa Policji z Radziejowa.

1 maja, od wczesnych godzin na łowisku w Samszycach zgłoszeni wędkarze rywalizowali o puchar Wójta Gminy Osięciny. Na podium kolejno stanęli – Kacper Skonieczny ze złowionym okazem o wadze 7,95 kg!, następnie Krzysztof Strzyżewski oraz Orest Kurant. Nagrody zwycięzcom wręczyła zastępca Wójta – Monika Fabisiak. Puchary w dodatkowych konkurencjach ufundował radny Piotr Lewandowski. Wyróżnienie za największą rybę złowioną podczas wydarzenia otrzymał Kacper Skonieczny, a za pierwszego złowionego w sezonie karpia puchar zdobył Sławomir Małkowski. Najmłodszym uczestnikiem połowów był Sebastian Gregor, który również uzyskał statuetkę. Następnie w słoneczne, niedzielne popołudnie na rynku w Osięcinach zebrali się uczestnicy piątego już Pieszego Rajdu Mieszkańców Gminy. Na mecie dla zawodników prócz poczęstunku, czekała kapela Kujaw Bachornych Nowych by uroczyście powitać wszystkich wytrwałych.

W poniedziałek 2 maja na zmodernizowanym stadionie sportowym miejsce miały towarzyskie rozgrywki w piłce nożnej pomiędzy KPP Radziejów a Ziemowitem Old Boy. Po dogrywce w rzutach karnych wygrał zespół KPP Radziejów. Na ręce liderów drużyn zostały złożone pamiątkowe puchary za udział w meczu.

W dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja przed jednostką OSP w Osięcinach zebrały się delegacje ze szkół i zakładów pracy, przedstawiciele władzy, orkiestra dęta oraz strażacy by wspólnie uczestniczyć w obchodach 231 rocznicy ustanowienia Konstytucji. Po uroczystościach kościelnych, przemarszu i złożeniu kwiatów pod pomnikiem, na sali widowiskowej GOK uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pocierzynie i Kościelnej Wsi wystąpili w montażu słowno-muzycznym. Następnie Leszek Kalicki w swej prelekcji nawiązał do „Barw i obronności w czasie Konstytucji 3 Maja oraz wojnie Polsko-Rosyjskiej w 1792r.” oraz zaprezentował zrekonstruowane oporządzenie wojskowe.

W międzynarodowy Dzień Strażaka – 4 maja, druhowie strażacy ze sztandarami, delegacje ze szkół, Orkiestra Dęta „Semper Fidelis” oraz zespół Mażoretek uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w Kościele pw. Świętej Trójcy w Ruszkach w 110 rocznice istnienia Straży Pożarnej w tej miejscowości. Tego dnia poświęcony został nowy wóz strażacki, który jednostka otrzymała od Urzędu Gminy Osięciny.