Mażoretki – zajęcia taneczne

Wśród zajęć organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury ogromną popularnością cieszą się zajęcia taneczne.

Wyraz „mażoretka” zapożyczony z jęz. francuskiego. Słowo majorette znaczy mniej więcej majorki. Oznacza dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji.

Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. Batony). Mażoretki spełniają nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, ale za pomocą wykonywanych gestów sygnalizują zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu. Mażoretka maszerująca przed orkiestrą zwana jest tamburmajorką.

Nasza grupa mażoretek współdziała z Orkiestrą Dętą „Semper Fidelis”, która pochodzi z Osięcin i ściśle związana jest z Domem Kultury.

Instruktorem prowadzącym grupy mażoretek niezmiennie od wielu lat jest Jerzy Ferchow, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, uprawiony do pracy z zespołami oraz prowadzenia zajęć indywidualnych. Zanim trafił do naszego zespołu, pod czujnym okiem p. Jerzego trenowały formacje latynoamerykańskie. Zespoły wielokrotnie zdobywały nagrody m.in. w Festiwalu Pieśni i Tańca w Koninie.

Obecna grupa dziewczynek podzielona jest na kategorie wiekowe:

  • Batonik DANCE – przedszkolaki (piątek)
  • Cadetss Baton DANCE – 8 -11 l. (piątek)
  • Junior Baton DANCE – 12 – 14 l. (czwartek)

Drzwi do świata mażoretek otwarte są dla każdego dziecka wykazującego zainteresowanie tańcem.


Zespoły taneczne mażoretek występowały m.in.: we Włocławskim Domu Kultury, w Piotrkowie Kujawskim. Uświetniały koncerty finałowe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej placówce oraz w Kościelnej Wsi, Kruszynie czy Lubrańcu. 

Dziewczęta biorące udział w zajęciach tanecznych w 2021 r. wystąpiły na III Konfrontacji Zespołów Mażoretkowych w Chełmnie. Reprezentantkami w kategorii solo były Julka Wszołek i Eliza Walczak. Natomiast w duetach zaprezentowały się Zosia Malinowska i Oliwia Dzierżawska. Eliza zajęła miejsce VI w swojej kategorii wiekowej, a Julka jako kadetka stanęła na podium zajmując wysoką II pozycję. Juniorki, także ulokowały się na podium zdobywając III miejsce. Tym razem ze względu na pandemię na przeglądzie nie wystąpił cały zespół mażoretek.


Najbliższa rekrutacja już we wrześniu 2022, już nie możemy się doczekać. Zajrzyj i zostań z nami na dłużej!