37 Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

Już oficjalnie ogłaszamy, iż Ośrodek Kultury w Osięcinach podjął współpracę z Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury i jednocześnie został jednym z pięciu gospodarzy wydarzenia, jakim jest „Międzywojewódzki Semik Wiejskich Zespołów Teatralnych”.
W naszej placówce, 19 czerwca 2022 odbędzie się 37. edycja wydarzenia dla twórców z rejonu województw północno-zachodnich (kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, pomorskie oraz zachodniopomorskie).

Mamy ogromną nadzieję, iż jako kontynuator dorobku pracy Ośrodków w Świdwinie i Kaczorach, staniemy na wysokości zadania dorównując poprzednikom w kwestii kompetencji i nie zawiedziemy w sprawach organizacyjno-informacyjnych.

Historia Rejonowych/Międzywojewódzkich Sejmików jest niezwykle obszerna, w Tarnogrodzie odbywa się od 1975r. Formuła sejmików obejmuje pięć przeglądów międzywojewódzkich, podczas których wiejskie zespoły teatralne prezentują spektakle. Teatr ludowy to dzisiaj głównie dwa typy przedstawień: widowiska obrzędowe i spektakle dramatyczne. Pierwsze to inscenizacje obrzędów i zwyczajów, podań i pieśni, drugie to realistyczny repertuar należący do klasyki dramaturgii (czasem przekładany na lokalną gwarę) bądź będący autorskimi próbami kierowników i członków zespołów.

Głównym gospodarzem sejmiku jest Tarnogród. Partnerami i współgospodarzami są: Bukowina Tatrzańska, Ożarów, Stoczek Łukowski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach.

Wiejscy artyści sięgają do bogatych złóż swojej rdzennej kultury, odkrywają nowe tematy, odnajdują stare sprzęty i narzędzia. Wyjątkowość spektakli polega na tym, że wszystko, co się dzieje na scenie, nie do końca jest teatrem. Wiejskie zespoły powstają z potrzeby serca i kultywowania zagrożonej tradycji. Odgrywa się dawne obrzędy tak, jak faktycznie wyglądały. Nie ma już dla nich miejsca w rzeczywistości, pozostała tylko przestrzeń na scenie…

Najlepsze spektakle z pięciu regionalnych przeglądów prezentują się na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, który odbywa się od 1984r. jesienią w Tarnogrodzie.

Poniżej dostępne pliki do pobrania: