Spotkanie z folklorem – jako element promowania obszaru objętego LSR, w tym produktów i usług lokalnych – podsumowanie projektu

W dniach 20 i 21 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach odbyło się wydarzenie Kulturalne pod nazwą „Spotkanie z folklorem – jako element promowania obszaru objętego LSR, w tym produktów i usług lokalnych”. Beneficjentem wydarzenia było Stowarzyszenie Kulturalne Gminy Osięciny we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osięcinach.

Zadanie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-202. Naszym partnerem w działaniach była Lokalna Grupa Działania „Razem dla Powiatu Radziejowskiego”. 


Spotkanie z folklorem, było niezwykłą okazją do obcowania z folklorem kujawskim na wielu płaszczyznach poznawczych. Było coś dla oka, ucha, podniebienia jak i zaspokojenia potrzeb estetycznych. 
Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia mogliśmy podziwiać wystawy lokalnych twórców ludowych. Swoje wystawy przedstawili:- p. Renata Kostecka – malarstwo- p. Anna Kozłowska – malarstwo 
– p. Maria Nowak (nieżyjąca) – haft kujawski 
– p. Mirosława Pakulska – haft kujawski- p. Andrzej Jędrzejewski – kowalstwo artystyczne 
– p. Gabriela Malinowska – wyszywane obrazy 
– p. Władysław Małkowski – zegarmistrzostwo
– p .Romuald Słomczewski – rzeźbiarstwo 
– p. Tadeusz Aleksandrzak – rzeźbiarstwo 
– p. Aniela Leszczyńska – rękodzieło – malowanie bombek.

Mogliśmy oglądać również stroje regionalne – damki, męski i dziecięcy, które zostały wypożyczone z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.


20 stycznia byliśmy świadkami recitalu twórczości Franciszka Becińskiego, kujawskiego poety, w wykonaniu pani Barbary Kalinowskiej. Mogliśmy także posłuchać prelekcji prof. Katarzyny Smyk z Lublina dotyczącej etnografii Kujaw. W przerwie na wszystkich czekała kawa i ciastko. Uczestnicy wydarzenia otrzymali także gadżety w postaci darmowych smyczy i toreb.


21 stycznia, drugi dzień „Spotkania z folklorem” rozpoczął się występem zespołu „Kujawioki”. Po przerwie kawowej mogliśmy zobaczyć spektakl ludowy w wykonaniu „Kujaw Bachornych Nowych”.Niezwykle wzruszającym momentem było spotkanie z przedszkolakami z Przedszkola Komunalnego w Osięcinach, gdzie pod bacznym okiem p. Magdaleny Majchrzak maluchy w strojach kujawskich, wystąpiły na jednej scenie z dorosłymi. Była to piękna lekcja lokalnego patriotyzmu w międzypokoleniowych wydaniu.Drugiego dnia mogliśmy również, zupełnie za darmo, skosztować kujawskich przysmaków – żurku chleba ze smalcem czy ciasta drożdżowego, przygotowanych przez KGW „Polne Kwiaty” z Kościelnej Wsi.Dziękujemy Wszystkim obecnym, a tę piękną lekcję lokalnego patriotyzmu!