Koncert niepodległościowy z okazji Obchodów Odzyskania Niepodległości 11 listopada

Data 11 listopada jest dla nas Polaków szczególnie istotna, gdyż na mapę kontynentu powróciła Polska, odzyskująca niepodległość po trwającej ponad wiek niewoli.

O uznaniu 11 listopada za symboliczną datę odzyskania niepodległości zdecydowały dwa fakty. Po pierwsze, wtedy właśnie „źródłem i dzierżycielem” władzy w Polsce został Józef Piłsudski, a stało się to „wśród powszechnego porywu serc ze strony szerokich mas Narodu”. Po drugie zaś, celem ustanowienia dnia świątecznego było „złożenie hołdu wielkiemu duchowi Józefa Piłsudskiego”. Bez wątpienia trudno byłoby pośród pierwszych dni i tygodni niepodległości wskazać datę silniej związaną z postacią późniejszego Marszałka niż właśnie 11 listopada.

W rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w gminie Osięciny zebrały się delegacje ze szkół, zakładów pracy oraz wszystkie osoby chętne, aby wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej za Ojczyznę. Następnie popołudniem, na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Osięcinach, publiczność tłumnie zgromadziła się by z powagą wziąć udział w Koncercie Niepodległościowym.

Spektaklem teatru cieni pt. „Szlakiem wspomnień weterana…” nauczyciele i uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pocierzynie i Kościelnej Wsi uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Przy blasku lampy przypomniano losy polskich bohaterów walczących o wolność naszego kraju. Trwające blisko 30 minut widowisko ukazywało losy polskiego weterana, żyjącego w niewoli do czasów odzyskania niepodległości w 1918 roku.

W kolejnej części Koncertu Chór Męski „Osięciny” pod dyrygenturą Tomasza Cybuskiego wyśpiewał pieśni patriotyczne, które oddały wzniosły charakter uroczystości.

Składamy szczególne podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom za przepiękną lekcję patriotyzmu oraz trud włożony w przygotowanie wydarzenia.