Spektakl pt. „Siedem grzechów po góralsku”

W sobotnie popołudnie (04.12) na deskach sceny widowiskowej zaprezentowała się grupa teatralna „Coz teroz bedzie?” z Białki Tatrzańskiej. Młodzi aktorzy zagrali w sztuce pt. „Siedem grzechów po góralsku”.

Grupę Teatralną z Białki Tatrzańskiej tworzą osoby, które dorastały na deskach białczańskiej sceny, grając początkowo w jasełkach czy misteriach, ale też osoby spoza Białki, które niedawno dołączyły do zespołu. Grupa działa przy Parafii w Białce Tatrzańskiej, a jej kierownikiem od samego początku jest Maria Kuruc. W repertuarze znajdują się sztuki regionalne, góralskie, wśród których można znaleźć i komedie, i dramaty. Wszystkie jednak łączy jedno: zamiłowanie do kultury Podtatrza i jego historii. „Siedem Grzechów Po Góralsku” to sztuka, która oparta została na gawędach Kazimierza Przerwy-Tetmajera z książki „Na Skalnym Podhalu” i tekstach ks. prof. Józefa Tischnera. Grupa była nagradzana za to przedstawienie, występowała z nim również w różnych miejscach w Polsce.

Garść ciekawostek od grupy teatralnej:

• „Siedem grzechów po góralsku” to pierwsze przedstawienie, które wystawiane było w okresie zimowych ferii w 2013 r.
  • Skład aktorski w tym spektaklu zmieniał się wiele razy, ale udział wzięły w nim – przynajmniej raz – niemal wszystkie osoby z Grupy Teatralnej.
  • Scenariusz powstał w oparciu o gawędy Kazimierza Przerwy-Tetmajera i teksty ks.prof. Józefa Tischnera.
  • Inspirację stanowił serial telewizyjny pt. „Siedem Grzechów Po Góralsku” z 1995 r., w którym narratorem był ks. Tischner.
  • Z jednego z dialogów, który pojawił się w tekście sztuki, pochodzi nazwa Grupy – „Coz Teroz Bedzie”.

Grupa teatralna miała możliwość zagościć na naszej scenie dzięki współpracy z instytucjami takimi jak:

• Gmina Bukowina Tatrzańska
  • Gmina Osięciny
  • Parafia Rzymsko – Katolicka w Osięcinach
  • oraz naszemu Ośrodkowi Kultury
Całej grupie teatralnej „Coz teroz bedzie” oraz Marii Kuruc gratulujemy przepięknego spektaklu oraz serdecznie dziękujemy za szansę zetknięcia się z sztuką i gwarą góralską. Mamy nadzieje, że to dopiero początek naszej wspólnej wymiany międzykulturowej.
Pomysłodawcy, ks. Michałowi Laskowskiemu dziękujemy za wspaniałą inicjatywę i współpracę.