Najnowsze informacje o projekcie „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku realizuje zadanie pt. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”, na które otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącą z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Do tej pory opracowana i wydana została dwuczęściowa publikacja Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów, będąca kompendium wiedzy na temat historii i współczesności regionalnego haftu oraz zawierająca katalog ściegów, motywów i wzorów niezbędnych w nauce.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się nabór uczestników na warsztaty haftu kujawskiego prowadzony od 21 czerwca br. W jego efekcie utworzono cztery grupy złożone z dziesięciu osób chcących poznać tajniki tej dziedziny rękodzieła ludowego od strony teoretycznej i praktycznej.

Cykl spotkań warsztatowych rozpoczął się 9 sierpnia br. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku oraz w kolejnych dniach w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie i Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Uczestnicy wzięli udział w prelekcji z pokazem multimedialnym na temat rodzimego haftu przygotowanej przez etnografa Dorotę Kalinowską. Otrzymali niezbędne materiały m.in. wcześniej opisaną publikację, gadżety promocyjne, len, nici, igły, kalki. Następnie pod okiem doświadczonych hafciarek Henryki Derezińskiej i Krystyny Zagrabskiej, należących do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, poznawali informacje na temat tkanin, mulin, kordonków, sposobów kalkowania oraz uczyli się podstawowych ściegów, takich jak sznureczek, kładziony, atłasek, dziergany. Na kolejnych warsztatach doskonalić będą zdobyte już umiejętności, poznawać kolejne ściegi (np. Janina, przewlekanie, snutki, zasady kompozycji) oraz przygotowywać pracę, która prezentowana będzie na wystawie podsumowującej projekt, udostępnionej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku 26 listopada br.

Organizatorzy cieszą się, że zarówno publikacja, jak i warsztaty spotkały się z tak ogromnym zainteresowaniem i pozytywną oceną. Istnieje wielka szansa, że założenie projektu, aby upowszechnić, ożywić, nauczyć haftu kujawskiego zostanie zrealizowane.

Beata Wąsik

Zadanie pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

• Współpraca
    „Nasza współpraca z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej owocuje w przepiękne hafty kujawskie realizowane w ramach warsztatów „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”.Zobaczcie sami ! 😉