Dożynki Powiatu Radziejowskiego w Osięcinach

4 września 2022 roku w Osięcinach odbyły się dożynki powiatowo-gminno-parafialne. Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się o godz. 13.00 mszą świętą w kościele parafialnym. Za oprawę artystyczną Mszy Świętej odpowiedzialni byli: Chór Męski Osięciny i Orkiestra Szkoły Muzycznej z Radziejowa.

Po nabożeństwie, barwny korowód prowadzony przez orkiestry dęte: Semper Fidelis z Osięcin,  Sempre Cantabile
z Topólki i Orkiestrę OSP z Piotrkowa Kujawskiego, przeszedł na stadion sportowy, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek. Zespoły folklorystyczne z całego powiatu: Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin, Kujawioki z Osięcin,
Koło Gospodyń wiejskich ze Stróżewa, Bronisławianki z Dobrego, Zespół Pieśni i Tańca Kujawy z Radziejowa, a także zespół folklorystyczny Piotrkowianie,  wykonały wspólnie dwa utwory: „Polskie kwiaty” oraz „Czerwone jabłuszko”. Następnie, starostowie dożynek Katarzyna Szajerska i Grzegorz Konopiński, przekazali staroście powiatu radziejowskiego Jarosławowi Kołtuniakowi, wójtowi gminy Osięciny Jerzemu Izydorskiemu i proboszczowi parafii Osięciny Piotrowi Dziurdzińskiemu, chleb. Kolejnym etapem wydarzenia było składanie wieńców dożynkowych, chlebów i płodów rolnych przez mieszkańców poszczególnych gmin powiatu radziejowskiego, sołectw Gminy Osięciny oraz stowarzyszenia, instytucje, firmy i zespoły folklorystyczne. Po złożeniu wszystkich darów ks. proboszcz
Piotr Dziurdziński pobłogosławił je. W imieniu organizatorów gości powitał wicestarosta Grzegorz Piasecki.
Po przemówieniach włodarzy i zaproszonych gości nastąpiły prezentacje gmin powiatu radziejowskiego.
Wśród osób, które zaszczyciły nas swoją obecnością byli m.in. Pani poseł Joanna Borowiak, senator RP Pan Józef Łyczak oraz członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Pani Aneta Jędrzejewska.

Część artystyczna rozpoczęła się występem grupy Eratox. Następnie na scenie pojawił się rodzimy zespół z Osięcin – Trikato. Tuż przed występem gwiazdy wieczoru nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu piłkarskiego organizowanego przez p. Pawła Olczaka – właściciela firmy Interdach. Punktualnie o godzinie 20:00 pojawili się doskonale wszystkim znani SKALDOWIE.

Atrakcją wieczoru był pokaz sztucznych ogni, po którym nastąpiła zabawa taneczna z zespołem TOMAS. Tuż przed północą klubowe dźwięki grał DJ TYCZEK.

Przez cały czas trwania dożynek można było oglądać przygotowane przez wystawców stoiska, a także kosztować ciepłych dań przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Nie zabrakło również rozrywki dla najmłodszych. Na dzieci czekały różnorodne atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni, trampolin czy wesołego miasteczka.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Samorząd Powiatu Radziejowskiego, Samorząd Gminy Osięciny, Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach oraz Parafia Rzymskokatolicka w Osięcinach, a nad sprawami organizacyjnymi czuwał Piotr Zieliński.

Przygotowanie dożynek powiatowo-gminno-parafialnych było możliwe dzięki wsparciu wielu osób, firm i instytucji,
a należą do nich:

1. Starostwo Powiatowe w Radziejowie
  2. Samorząd Gminy Osięciny
  3. Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach
  4. Parafia Rzymskokatolicka w Osięcinach
  5. Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach
  6. Anwil Włocławek
  7. Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy
  8. Pan Artur Przybysz – właściciel firmy PPUH „Czej-Dag”
  9. Pan Paweł Olczak właściciel firmy InterDach
  10. Pan Dariusz Gawinecki właściciel firmy SOLAR-WORKS
  11. Firma ATUAL – fotowoltaika Bydgoszcz, Toruń. Montaż i instalacje
  12. Pan Michał Słomczewski – właściciel przedsiębiorstwa Słomczewski – usługi rolnicze
  13. Pan Arkadiusz Gąsiorowski – kierownik oddziału Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Kalchem”
  14. Pan Wiesław Niewitecki i Pan Piotr Niewitecki – przedstawiciele Kujawskiej Grupy Weterynaryjnej
  15. Pan Łukasz Wodzyński – Wytwórnia Premiksów LNB
  16. Pan Bartosz Olszewski – właściciel Sklepu Wielobranżowego „Farm Pet  Garden”
  17. Pan Andrzej Ciemny – właściciel firmy „Landtechnik” usługi rolnicze zbóż i kukurydzy
  18. Pasieka Osięciny – Marian Ziółkowski
  19. Muzeum domowe – Janusz Rolewski

Wierzymy, że nie zabraknie Państwu siły, zapału i determinacji do dalszej współpracy, abyśmy wspólnie mogli szczycić się osiągniętymi sukcesami

Żywimy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i każdy znalazł atrakcję dla siebie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.